Mazací plán -kdy měnit olej,jaký,množství atd...

Re: Mazací plán -kdy měnit olej,jaký,množství atd...

Příspěvekod PavelS » 09 bře 2010, 00:03

seatik píše:Koby ...neves hlavu,pokud splnuje specifikaci,tak tam byt muze. Jsou oleje ,ktere jsou urceny pro benzinove i naftove motory. Jinak si myslim,ze je uplne jedno,jakou znacku tam date,predevsim to musi splnovat specifikaci vyrobce. Co se tyce oleje 5W-30,koukam ze to maji standartne vesichni japonci. Je to takovy universalni olejik.

Pokud muzu sem vnest neco od subaru,originalni olej taky pouzivaji 5W-30. Jenze pak jedete do autorizaku a leji tam kazdy uplne neco jineho. V mem dostavam 5w-50 repsol,jedete do druheho a mate tam castrol 5W-40,ve tretim leji sunoco 10W-50. POkud to muzu shrnout ve strucnosti,tak hodne zalezi na stylu jizdy,zda li jsou kratke popojizdky,zda-li se pouziva letni,zimni mesice . A pokud uz si na urcity olej motor zvykne,nepreskakovat synteticky,semisynteticky,mineralni atd.


zmiňuješ pořád jen teplotní třídu... stejně důležitá je i kvalita - u NC konkrétně API SL... Důležitý je ho měnit včas a neměnit typ.
Uživatelský avatar
PavelS
 
Příspěvky: 3914
Registrován: 18 led 2010, 19:28
Bydliště: Praha

Re: Mazací plán -kdy měnit olej,jaký,množství atd...

Příspěvekod seatik » 09 bře 2010, 00:14

Mas pravdu Pavle,ma se dodrzovat presne specifikace co doporucuje vyrobce,stejne jako i kvalita a nejradeji se drzet jednoho typu. Stejne tak menit v intervalech s prihlednutim na zatizeni motoru a pracovni podminky...takze pokud caste starty,velke zatizeni tak menit driv jak v 15 000km...
Stejne tak je dulezita viskozita ala HTHS..bohuzel malo vyrobcu udava u oleju takto podrobne informace

ja se do oleju strasne nerad poustim,protoze je to opravdu na strasne velke obsahle tema a kdekoli zacne podobna diskuze,tak se to pak zacina zvrhavat v rozmisky a spory a to opravdu nemam zapotrebi

Chtel sem jen naznacit,ze kdyz se prijede do servisu,ze ne vzdy tam dostavas co predepisuje vyrobce :cry:

Kluci,zkuste prosim napsat jaky typ mazdicky mate a jaky konkretni olej do ni davate,at se udela aspon nejaka predstava co a jak.

Ja mam ted od puvodniho majitele dle stitku
Shell 10w -40 NA 1.8
Naposledy upravil seatik dne 09 bře 2010, 00:22, celkově upraveno 1
Mx5 red NA 1.8 16v 96 kw, m-edition prodáno :-(
Subaru BRZ 2.0 WRB MT new
Subaru Forester XT 2.5T 2007
Uživatelský avatar
seatik
 
Příspěvky: 1970
Obrázky: 1
Registrován: 01 bře 2010, 23:35
Bydliště: Přeštice

Re: Mazací plán -kdy měnit olej,jaký,množství atd...

Příspěvekod riderhenry » 09 bře 2010, 00:17

jen jeste dodam, ze nemusi byt vzdy jen norma predepsana vyrobcem, muze byt i vyssi :D Jinak je to vsechno pravda. Akorat tech 15 000 km interval mi prijde moc i pro setrneji pouzivana auta.
1999 10th AE
Good boys go to heaven, bad boys go everywhere.
Uživatelský avatar
riderhenry
 
Příspěvky: 2034
Registrován: 16 úno 2010, 01:34
Bydliště: Brno

Re: Mazací plán -kdy měnit olej,jaký,množství atd...

Příspěvekod Koby » 09 bře 2010, 20:09

Tak tady je nějaký výsledek "odborníků" z oleje.cz http://oleje.cz/forum/viewtopic.php?p=32936#32936

Nechám to tam 8-10tkm a pak vyměnim za správnej...
Free willy2.0
Koby
 
Příspěvky: 842
Registrován: 22 led 2010, 16:47

Re: Mazací plán -kdy měnit olej,jaký,množství atd...

Příspěvekod kubec99 » 10 bře 2010, 00:43

Tak ja mam tiez dost dilemu s olejom. Planujem ho co najskor menit, ale jedine co viem od byvaleho majitela, je ze tam dal Valvoline 10W40.
Lenze netusim ci dal polosyntetiku, alebo syntetiku.
Mam 1.9 NBfl r 2001 najazdenych 89000km. co by ste mi vy odporucali?
Vraj sa tam ma davat 5W30 ale asi to nebudem uz menit ked tam dal predomnou 1OW40.
Nenajazdim rocne vela km, a ani to nonstom nevytacam a nederiem na okruhoch.
Mate pre mna dake odporucania?

P.S. vyrobca odporuca plnu syntetiku? alebo polosyntetiku? nikde som to nevycital
Obrázek
NBfl Sportive r.2001 1.8l, Torsen, 6st. prevodovka, BC Racing 6/5, Buddy Club P1 Racing SF...
Uživatelský avatar
kubec99
 
Příspěvky: 249
Obrázky: 8
Registrován: 09 bře 2010, 01:54
Bydliště: Okres Ilava SLOVENSKO

Re: Mazací plán -kdy měnit olej,jaký,množství atd...

Příspěvekod seatik » 10 bře 2010, 01:14

Valvoline 10W-40 jiz neni plne synteticky,ale semisynteticky..cili s prisadama..vetsinou se pouziva u motoru s najezdem vyssim jak 100 000km...
Zeptam se,ubyval Ti,doleval si nekdy? Pokud ne,tak bych u nej zustal,chybu s nim neudelas...
Preskocit muzes na plnou syntetiku,ale neni to moc doporucovane...zalezi,co se tam lilo od zacatku ...bohuzel ne kazdy vyrobce udava k olejum technicky list :(
Mx5 red NA 1.8 16v 96 kw, m-edition prodáno :-(
Subaru BRZ 2.0 WRB MT new
Subaru Forester XT 2.5T 2007
Uživatelský avatar
seatik
 
Příspěvky: 1970
Obrázky: 1
Registrován: 01 bře 2010, 23:35
Bydliště: Přeštice

Re: Mazací plán -kdy měnit olej,jaký,množství atd...

Příspěvekod PavelS » 10 bře 2010, 01:55

Kubec: předně - označovat jeden olej syntetický a druhý polosyntetický je mýtus... Všechny motorové oleje jsou dělány z řepky, tzn že základ není syntetický a zároveň to znamená že jsou všechny "polosyntetický". To jen taková vsuvka ;) Prostě je rozlišuj podle viskozity a API (výkonnostní třída). Lej tam to co tam bylo, v tom ti nemůžeme poradit, každej máme jiný auto s jinou historií - 10W40 je rozumný kompromis ;)
Uživatelský avatar
PavelS
 
Příspěvky: 3914
Registrován: 18 led 2010, 19:28
Bydliště: Praha

Re: Mazací plán -kdy měnit olej,jaký,množství atd...

Příspěvekod riderhenry » 10 bře 2010, 14:11

Na nejaky syntetiky a mineraly se vyprdni, to je uplne jedno. Vybirej podle vykonovych specifikaci a znacky, ktera se ti nejvic libi/ma nejhezci obal/nejlepsi povest. :D K viskozite - 10W40 nic nepokazis, hodne zalezi na tom, v jakych podminkach (teplotnich) jezdis. Ja jezdim i v zime, ale i kdybych mel auto jen na leto, tak bych radeji lil 5W30 kvuli lepsimu mazani pri startech. Ale zase muzes mit vetsi spotrebu v extremnich podminkach, jako treba na okruhu, i kdyz zrovna na okruhu jsem nemel spotrebu temer zadnou... Ja bych vybiral asi mezi Motul 300V 5W30 a Shell 5W30 ;)

Znovu se pokusim v kostce shrnout zkusenosti s oleji, ktere jsme pouzival:

Castrol 10W40 Magnetec a jeste jeden druh o stejne viskozite - pomerne velka spotreba oleje a benzinu (minimalne ten prvni udaj muzu prisoudit oleji :) ), motor se mi zdal hlucnejsi (na volnobeh).

Fuchs Titan 5W40 - spotreba oleje zmizela, motor se mi zdal mene hlucny

Motul 300V 5W30 - to stejne, jako Fuchs, jeste se mi zda, ze tmavne pomaleji (avsak ne vubec, to by bylo spatne!). Navic se prodava v peknych nadobach a jak rikal Ryba, pekne voni :D
1999 10th AE
Good boys go to heaven, bad boys go everywhere.
Uživatelský avatar
riderhenry
 
Příspěvky: 2034
Registrován: 16 úno 2010, 01:34
Bydliště: Brno

Re: Mazací plán -kdy měnit olej,jaký,množství atd...

Příspěvekod Koby » 10 bře 2010, 14:53

Tak já jsem doma :D Dnes jsem volal do Mazdy DE, kde to bylo kupovaný, pani na servise rozklikla dopodrobna fakturu a maj tam fakturovaný olej Dexelia 5W-30 . S tim, že když fakturou to DPF, tak by tam bylo Dexelia 5W-30 DPF. A že to je celý blbost, DPF prej lejou jenom do naftáků - do benzínů jenom ultra 5W-30 a ujistila mě, že se jedná vyloženě o chybu toho mechanika, co odšktunul špatnou kolonku na tý cedulce v motoru :-) Uff, byly to nervy :lol:
Free willy2.0
Koby
 
Příspěvky: 842
Registrován: 22 led 2010, 16:47

Re: Mazací plán -kdy měnit olej,jaký,množství atd...

Příspěvekod seatik » 10 bře 2010, 15:26

No vidis Koby,to spadl kamen ze srdce,vid? Tak pak hned zahrat,a hned sup 7000 otacek a jedemeee
Mx5 red NA 1.8 16v 96 kw, m-edition prodáno :-(
Subaru BRZ 2.0 WRB MT new
Subaru Forester XT 2.5T 2007
Uživatelský avatar
seatik
 
Příspěvky: 1970
Obrázky: 1
Registrován: 01 bře 2010, 23:35
Bydliště: Přeštice

PředchozíDalší

Zpět na Technika MX-5

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Majestic-12 [Bot] a 97 návštevníků

cron