Koupě ND... poradíte?

...kolem roadsteru MX-5
Pravidla fóra
Chceš se zde zaregistrovat? Napiš něco krátce o sobě adminovi na raduna@mx-5.biz.

Koupě ND... poradíte?

Příspěvekod Cvok » 23 dub 2020, 21:55

Zdravím,
po delší době se na Vás chci obrátit s prosbou. Po dvou letech od nákupu levnější nb, která bohužel nebyla to pravé (černá, bez klimatizace, 1.6 a začínající nosníky) jsem si dal chvíli oddych a vyřešil bydlení. Teď bych chtěl, ještě před potenciálním rozšířením rodiny v nejbližších letech, si udělat radost a zaparkovat na pár (hodně) let do garáže auto, které mi bude dělat radost, protože potom už se k tomu asi neodhodlám.

Zvažoval jsem GT86 a MX5, ale GT je asi lepší na okruhy, ale já bych raději jezdil po okreskách. Proto MX5, která byla super, je už bezpečnější než dřív, má klimatizace a poskxtuje to, co GT ne.., nabídka není vysoká, cenou se chci držet okolo 450, kde je pár kousků s nájezdem cca 30t km, převážně 1,5. A teď ta otázka, mám si na něco vážně dát pozor? Co zkontrolovat? Beru, že je to "zánovní" s takovým nájezdem, přestože starši, ale třeba máte jiné zkušenosti. 1,5 na okresky bude asi OK? Můžu Vás poprosit o názor na následující kousky?

https://www.sauto.cz/osobni/detail/mazd ... oFrom=list
https://www.sauto.cz/osobni/detail/mazd ... oFrom=list

PS: Žena zakázala bílou a i kvůli ní chci některé vymoženosti výbavy-minimálně výhřev sedačky je asi nutností :D
Moc díky předem a mějte se ;)
Cvok
 
Příspěvky: 18
Registrován: 09 čer 2018, 17:52


Re: Koupě ND... poradíte?

Příspěvekod Cvok » 24 dub 2020, 19:33



Na tuhle jsem se taky díval a vypadá moc dobře na to, aby to byla pravda, dvoulitry za tuhle cenu nejsou snad ani v německu + v cebii nebo kam to proklikne to našlo "poškození", tak si říkám, že možná budu v tomto posera. Už párkrát jsem se spálil, tak mám z toho strach a tohle auto bych chtěl vážně pro radost si hýčkat. Na červenou mi neberou telefon, zatímco z černé poslal elektronickou servisku, vyměnili jednotku bezklíčkového vstupu a má to novou technickou z února, připadá mi to celkem seriózní (mají to v Mazdě vystaveno) a v té černé se mi líbí. Sice pořád jsem chtěl spíš do 450, tak ještě uvidíme :)
Cvok
 
Příspěvky: 18
Registrován: 09 čer 2018, 17:52

Re: Koupě ND... poradíte?

Příspěvekod tomybandit » 27 dub 2020, 14:20

Ahoj,
nesuhlasim s tym ze GT86 je na okruhy. Obidve auta su takmer totozne a urcene na okresky, alpy, slalomy. Dokazal to vlastne aj tento test.
https://www.auto.cz/mazda-mx-5-vs-subar ... vka-130199
Na okruh maju malo vykonu.
Hlavny rozdiel je v tom ze GT86 je praktickejsia +2 male sklopne sedadla, vacsi kufor a moznost medzistupna v trakcnej kontrole. Kdezte to MX5 iba dve moznosti ON/OF.
MX5 vyhoda otovrenej strechy a paradox aj ked ma GT86 vyssi vykon, tak sprevodovanie a nizsia vaha hra v jazdnych vlastnostiach v prospech MX5, ci uz zrychlenie, vytacanie motora. Hlavna nevyhoda MX5 ND je ziadna odkladacia skrinka pred spolujazdcom, posed kde vyssi vodici maju problem sa do nej zmestit. Vyriesili to az faceliftom 2019 kde je je volant nastavitelny aj pozdlzne. U 2.0 aj vyssi vykon.

1.5 bohate staci na vsetko, ak ozelies myslim Bilstein podvozok, ktory ma iba 2.0 a samosvor. Ak sa mylim ma opravte.
Jazdne vlastnosti takmer rovnake, dokonca ani zrychlenie alebo max rychlost nieje az o tolko vcasia.
Dokonca vsade pisu ze 1.5 ma krajsi zvuk a lepsie sa vytaca motor.
2.0 bude urcite drzat vyssiu cenu pri naslednom predaji.

Kedze vyberas auta s minimalnym najazdom cca 30k km nieje coho sa az tak obavat. Takmer nove auta. Hrdza by tam mala byt max povrchova ak nie ziadna, zalezi ci jadzli aj v zime. Snad auto dobre zabehli a nevytacali ho pri studenom oleji. Inak sa da auto znicit aj za 30k km. Hlavne skontrolovat aby nebolo burane.
Problem MX5 je pozdlzne ulozeny motor kde zadny valec sa menej chladi. Preto je MX5 nachylna na spotrebu oleja. Treba skontrolovat olej.

Inak je to na tebe aka vybava, farba ;)
Punk´s Not Dead
Uživatelský avatar
tomybandit
 
Příspěvky: 373
Registrován: 01 čer 2014, 10:20

Re: Koupě ND... poradíte?

Příspěvekod sluki » 27 dub 2020, 18:10

Aoj, já jsem zkoušel v NDčku sedět (mám 193 cm) a bohužel se zavřenou střechou už je problém, interiér je dosti stístěný oproti mému NC, jak již někdo psal, chybí schránka před spolujezdcem (někomu možná nevadí) , vadí mi ty dvě koncovky výfuku pouze na jedné straně nárazníku (nelíbí se mi to), interiér je jinak moderní..
Určitě bych vzal dvoulitr, nevím jak jsou na tom slabší verze..
NC 2.0 Blau Metalic, Expression, hardtop
sluki
 
Příspěvky: 53
Registrován: 19 kvě 2017, 11:16
Bydliště: Ostrava

Re: Koupě ND... poradíte?

Příspěvekod Jirka » 29 dub 2020, 23:03

To neustálé srovnávání mx-5 a brz/gt86 mne docela překvapuje, byť hlavní cíl - zábavnou jízdu v rámci bezpečných rychlostí - splňují oba vozy. Nicméně ne-přítomnost střechy je podle mne první odbočka v rozhodovacím diagramu :D

Jinak platí vše uvedené, praktičnost, posez (který je v brz i u mne 188 cm geniální)... jinak v přímce porazí brz/gt86 už NCFL 2.0 (vyzkoušeno za vás :ugeek: ) takže ND, zvlášť po FL, bude dozajista rychlejší ;)
Uživatelský avatar
Jirka
 
Příspěvky: 562
Registrován: 05 zář 2014, 08:16

Re: Koupě ND... poradíte?

Příspěvekod jarka » 30 dub 2020, 11:03

Pokud to finančně vleze, tak bych šel směrem poface 2L verze. 1000rpm navíc prostě za to stojí (a 25koní) a určitě to nebude jen o tomto a celý auto bude dotaženější. Ad. 1.5: motorově chápu, že to někomu stačí a vzhledem k hmotnosti a charakteru to určitě není špatný, ale prostě lehká rwd kde je možnost mít LSD - jestli to má být na okresky, tak LSD bych dal jako podmínku a pak halt jiná cesta než 2L není. Poface 2L je takový můj tajný sen - 185koní na tunu, to už musí prostě fungovat.
23tis. km ... 12,4 l
jarka
 
Příspěvky: 213
Registrován: 29 říj 2015, 00:22

Re: Koupě ND... poradíte?

Příspěvekod Cvok » 30 dub 2020, 11:27

Moc díky za všechny názory. Jsem rád, že nevíte o ničem konkrétně, co by bylo třeba u 4-5 letého auta kontrolovat. Osobně jsem byl kdysi hrdým vlastníkem Celicy, proto GT86 je srdcovka, ale perspektivně dítě dozadu bych dávat nechtěl (bezpečnost) a dokud budu pracovat v korporátu, budu mít k užívání nějaký koncern (teď zrovna Octa 4x4 na přání s adaptivním podvozkem a 190koní), dynamicky je to celkem fajn a proto padla volba na MX5, která má možnost sundat střechu a kochat se třeba alpama - až se nám otevřou hranice, i tak žena není zcela happy s tak vysokou investicí za auto, které vůbec nepotřebujeme. Ale představa, že bych si koupil nějakou starou ošklivku jen pro "sebe".. ji děsí víc (300ZX, Celica 5g 4x4, možná starý datsun nebo celica 1.-2. gen, RX7 atd. variant by bylo mnoho) :D

Dvoulitr s diffem je super, ale nabídka a finanční možnosti nejsou úplně příznivé (už 450 je strašně moc :-) ) a je to auto pro radost, ne (tolik) pro rychlost. Něco co chci mít 10 let pro radost a počítám hold, že dynamické vlastnosti nebudou až tak oslnivé. Snad to teda klapne, jen pro info - obě mazdy výše jsou po operáku z Německa.
Cvok
 
Příspěvky: 18
Registrován: 09 čer 2018, 17:52

Re: Koupě ND... poradíte?

Příspěvekod XP3 » 30 dub 2020, 11:50

Podle mě není pro radost z jízdy v Alpách nutné stádo koní. Jde o tu lehkost průjezdu zatáček. A to ND má.
MX5 G160 SAKURA 2018
XP3
 
Příspěvky: 32
Registrován: 15 lis 2019, 09:02

Re: Koupě ND... poradíte?

Příspěvekod gb3313 » 30 dub 2020, 19:12

Pokud mohu přispět svojí troškou do mlýna, můžu ND jen doporučit. Na běžné ježdění i na občasné vyblbnutí stačí bohatě 1,5, se 100-oktanem se téměř vyrovná i 160koňovému dvoulitru a má opravdu hezčí průběh otáček. Se 184-kou jsem ještě nejezdil. Pokud to nemáš na západ Čech daleko, zvu tě na zkušební projížďku.

Pokud budeš shánět starší kusy, dávej pozor na verzi převodovky - teď se snad montuje 5. přepracovaná verze (bližší info najdeš na miata.net - číslo převodovky najdeš na štítku nahoře za blokem motoru). U starších verzí (2015-2017) se vylamovalo ozubení (hlavně u amerických 2-litrů, na mnoha videích je vidět jak tomu Amíci dávali čoud) a někdy odcházely synchrony. Z výroby nejsou ošetřeny dutiny antikorozním nástřikem, jen zespodu je voskováno, občas prý rezne rám pevného okna ve dveřích. Občas se přidírají vodítka brzdových třmenů, chce to každoročně mazat. Někdy se odíralo plátno o kostru střechy při skládání.

Jinak po 2 letech provozu jsem maximálně spokojen, technicky bez problémů. A protože mě láká elektrika, zkoušel jsem dávat inzerát na svoji ND (viz inzerce). Pokud nepospícháš, dám ji na podzim opět do nabídky. Pokud by ses chtěl na něco zeptat, klidně napiš.
Bye J

P.S.
Někdy se objeví zajímavý kousek na německém ND fóru - https://www.mx5-nd-forum.de
P.P.S.
Souhlas s XP3 - ta lehkost v zatáčkách je úžasná.

A výhřev sedačky je úplně zbytečný, topí to jako blázen :)
Naposledy upravil gb3313 dne 01 kvě 2020, 08:53, celkově upraveno 1
EX 2003 NBFL 1,6 81 kW
Mazda MX-5 ND 1,5 96kW 2018
gb3313
 
Příspěvky: 51
Registrován: 14 srp 2016, 21:20

Další

Zpět na Diskuze o čemkoli...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 115 návštevníků