Jedeme na sever aneb Project Nordkapp 2017

Plánované srazy, výlety a sportovních akce ...
Pravidla fóra
Máte chuť se o víkendu sejít? Jeli byste na otočku do Alp? Napište to sem, třeba se někdo přidá :-)

Re: Jedeme na sever aneb Project Nordkapp 2017

Příspěvekod blacklemon4 » 04 lis 2016, 20:22

návrat plánujete nas5 cez Nórsko? nešiel by niekto cez Murmansk a Petrohrad nas5
Mazda NC 2.0 Expression B&W
Uživatelský avatar
blacklemon4
 
Příspěvky: 213
Obrázky: 26
Registrován: 19 kvě 2015, 22:24
Bydliště: Košice/Svidník

Re: Jedeme na sever aneb Project Nordkapp 2017

Příspěvekod voitech » 14 úno 2017, 15:51

Ahoj pánové. Jak to vypadá s projektem Nordkapp? Momentálně se nacházím i s Mazdou ve švédském Trollhättanu a podle všeho tady budu minimálně do 1.7.2017, takže by byl hřích nevydat se na sever. Vzpomněl jsem si ale na Vás a tak mi přijde neslušné se nezeptat, jestli někdo není ve fázi, že by se takového mega výletu chtěl zůčastnit letos (za mě ideálně květen nebo červen).
Uživatelský avatar
voitech
 
Příspěvky: 149
Registrován: 15 črc 2015, 12:58

Re: Jedeme na sever aneb Project Nordkapp 2017

Příspěvekod Libor » 14 úno 2017, 21:49

Nordkapp se letos asi nestihne, ale nějakej krátkej výlet na jih Norska na týden nebo 10 dní bych uskutečnil. Přidá se někdo?
MX-5 NCFL 2.0 PRHT
Uživatelský avatar
Libor
 
Příspěvky: 185
Obrázky: 0
Registrován: 24 črc 2015, 21:17
Bydliště: Praha-západ

Re: Jedeme na sever aneb Project Nordkapp 2017

Příspěvekod RON » 12 pro 2018, 20:05

Ahoj, neplánuje někdo výlet na Nordkapp květen/červen, nebo srpen/září 2019? Máme v plánu vyrazit cca na 20 dní, my s 323f, ve které je přeci jen víc prostoru. Plán je začít trajektem Hirsthals-Kristiansund, pal po západním pobřeží směr Atlanticroad, Trondheim, a na sever. Zpět částečně přes Švédsko. Kdyžtak info sem do vlákna.
Mazda 323F BA, 1,5 16V, rv.1997
Mazda MX-5 NB, 1,6 16V, rv.1999
RON
 
Příspěvky: 124
Registrován: 04 bře 2015, 12:16
Bydliště: Borovany, okr. České Budějovice

Re: Jedeme na sever aneb Project Nordkapp 2017

Příspěvekod Stepan P » 18 pro 2018, 14:38

Ahoj,

možná někomu pomůže pár postřehů, které jsem nasbíral při cestování po Norsku z toho 2x miatou.
Druhá a zároveň poslední cesta s MX-5 v roce 2014 byla právě na Nordkapp a mojí drahé poloviččce jsem říkal "pojeďme, dokud nemáme děti". A nyní na to budeme na to vzpomínat asi "nadosmrti".
Byl jsem v Norsku celkem asi 9x, ale jet otevřeným autem a natož miatou, je pro automobilového fandu asi to nejvíc, tedy pokud rádi kroutíte volantem. Při prvním tripu v roce 2010 jsme jeli 3 miaty a všeříkající bylo prohlášení jednoho z nás po dni za volantem: "Mně se z toho auta ani nechce ven. Jel bych dál" :-)

Ale k cestě na NK:
- Hlavní poznatek - je to daleko, je to daleko, je to hrozně daleko.
- Trasa Německo->trajek->Švédsko->trajek->Finsko->Nordkapp->Norsko->trajekt->Dánsko->Německo
Trajekty Švédsko a Finsko v noci kvůli úspoře času. Najeto 9,5tis km za 17 dní. Nikdy nedodržíte na 100% itinerář a vždy si někam zajedete udělat výlet mimo trasu.
Švédsko - jih Švédska je fajn. Dá se vybrat cesta mimo hlavní tahy a plná zatáček...ale kochačka žádná, takže to časem unaví.
Finsko - jih Finska je ještě hezčí a některé malé okresky boží. Ale je to pouze jedna třetina a zbytek cesty na sever je nuda až na stáda sobů. "Nejhorší je, že přes ty břízy není nikam vidět".
Úplný sever Finska a Norsko je už jiný svět. Moře, fjordy, výhledy. Člověk hned pookřeje.
Nordkapp - už při cestě tam koukejte na počasí a mějte rezervu třeba 2 dny, aby jste měli jasnou oblohu a trefili tu správnou půlnoc. Jet 4 000 km a koukat pak do mraků, opravdu není cíl cesty. My měli štěstí a jasná obloha kombinující se mlhou nad mořem byla naprosto fantastická. Spali jsme ve stanu asi 100km od Nordkappu a cesta zpět mezi druhou a třetí ráno po prázdné sluncem osvětlené silnici plné zatáček, která se občas zanoří do fjordu s mlhou a skrze spící městečka, byla prostě za odměnu.
Cesta dolů Norskem je pak už jen kochání, vybírání zastávek na jídlo nebo na tůry....a hlavně o řízení.
Tromse - Paříž severu
Lofoty - vyčlente si alespoň 2 dny.Jeden den do města A. Druhý den severní část. Stojí za to si naplánovat cestu po E10 mezi městy Lodingen a Svolvaer na večerní hodinu. Nulový provoz a když budete mít štěstí, doprovodí vás jeden z místních "tunerů" v koncernovém autě. Místní borci velmi rádi ukazují, co dokáží jejich miláčci a berou jako společenskou událost, pokud jim sekunduje někdo přespolní a navíc v miatě.
Malá vsuvka - Norové milují auta. Jak nová, tak stará. Na vesnicích a ve městech potkáte nespočet starý amerik a starý Dodge Charger stojící na parkovišti u supermarketu Kiwi je v celku běžnou záležitostí. Cestou, ať plánovitě nebo neplánovitě, jsme potkali nespočet miat, protože Norská MX-5 komunita je obrovská. Rádi se potkají a pokecají třeba na pumpě. Standardní oslovení během jízdy na trajektu: "Hej, tuhle mám taky doma", už pak berete jako místní kolorit.
Dále pak RV17 - i cesta může být cíl.
Trondheim
Atlantic road
Trollstigen
Geiranger
A pak celý jih - ani kdyby jste tam byli měsíc, neprojedete vše. Silnic a výhledů bezpočet.

Doporučení:
Termín? - vždy je to loterie. Znám případy, kdy kamarádům celé září pršelo. Mně jedno září svítilo slunce 25 dní. Standardem je sněžení na přelomu května a června i na jihu. Mně se osvědčil 3x termín od poloviny července do začátku srpna, ale...je to loterie.
Pokud si chcete užít řízení a zatáčky, naplánujte si jízdu mezi 18:00 až 22:00. Minimum aut, slunce krásně svítí a vy jen kroutíte volantem ze strany na stranu.
Vyhněte se "Éčkovým" silnicím na jihu - jakákoli jiná okreska bude stejně rychlá a s mazdou zábavnější.
Předpisy - pokud nejedete po hlavních tazích a nejezdíte jako prase, nikdo si vás nevšimne. Nutné je zaregistrovat SPZ na placení mýta.
Pokud možno obujte před cestou nové gumy. Ono těch 10 000 km bude znát a některé asfalty jsou opravdu hrubé. Šotolinám se dá v poho vyhnout. TomTom je v tomto velmi důsledný.
Vyměnte si před odjezdem brzdové destičky.
Pokud se vám něco stane s autem, obraťe se na MX-5 Club Norway. Určitě vám někdo pomůže.
Jednorázový gril je skvělý vynález.
V Norsku je stále draho, ale už to není tak hrozné. NOK už není 4,2 Kč jako kdysi.

Spotřeba 8-9 litrů s přeplňovanou 1.8 NB. Půl cesty absolvováno na E85.

Shrnutí:
Je to daleko a stojí to dost peněz. Za benzín, mýto a trajekty dáte 40-50tis....ale to jsou jediná negativa.
Pokud máte šanci výlet uskutečnit, nemyslím si, že ve standardní dojezdové vzdálenosti Evropana najdete lepší destinaci.
Zážitek na celý život a pro "petrolheada" s MX-5 to platí tuplem.
Pokud váháte, jaké auto vzít na cestu, vemte MX-5. Je to pak dvojnásobný zážitek.....Zvlášť když prší. :-)

A nějaké fotky.
https://stepanda.rajce.idnes.cz/Norsko_2014_Nordkapp/
https://stepanda.rajce.idnes.cz/Norsko_2010_Jih/
NB98 supercharged + R888 ->>>> Most 1:58:10
MX-5 CUP pravidla pro rok 2019
Stepan P
 
Příspěvky: 160
Obrázky: 1
Registrován: 31 bře 2010, 23:07
Bydliště: Praha

Re: Jedeme na sever aneb Project Nordkapp 2017

Příspěvekod Jirka » 19 pro 2018, 23:03

Díky za supr podrobný report, zase se mi tam chce o kus víc :-) akorát už se ten sen hodně vzdálil... jdu mrknout na fotky a kochat se :-D
Uživatelský avatar
Jirka
 
Příspěvky: 562
Registrován: 05 zář 2014, 08:16

Re: Jedeme na sever aneb Project Nordkapp 2017

Příspěvekod Renee » 20 pro 2018, 08:18

Hele na jakejch pneu se tam tak jezdí? Když už tam je sníh a všechno, je OK tam dovalit na letních?
1993 NA 1.6 85kW. 6q, 4.1 torsen, MeisterR. How did that happen?
Renee
 
Příspěvky: 961
Registrován: 18 čer 2016, 09:29
Bydliště: Praha

Re: Jedeme na sever aneb Project Nordkapp 2017

Příspěvekod Koubelec » 20 pro 2018, 09:41

Když vidím na těch fotkách červené NA na T1R, tak asi ok.

Jinak tiše obdivuji, já bych na to asi neměl koule. Možné to je i tím, že jsem jezdil mezinárodku s dodávkou a za tu dobu mám tak trochu vybudovanou averzi vůči takto dlouhým trasám. Snad se to někdy otočí, protože na fotky z cest koukám opravdu rád.
94 NA 1.8
Koubelec
 
Příspěvky: 54
Registrován: 01 zář 2018, 17:10
Bydliště: Pardubice

Re: Jedeme na sever aneb Project Nordkapp 2017

Příspěvekod Libor » 20 pro 2018, 16:38

Tak Šáfo, už konečně pojedeš, když jsi před 3mi lety založil tohle vlákno? :-)

Taky mě to láká a každý rok to odkládat nejde. Takže vážně uvažuju, že bych jel. Ale květen se mi zdá brzo a srpen/září pozdě.
MX-5 NCFL 2.0 PRHT
Uživatelský avatar
Libor
 
Příspěvky: 185
Obrázky: 0
Registrován: 24 črc 2015, 21:17
Bydliště: Praha-západ

Re: Jedeme na sever aneb Project Nordkapp 2017

Příspěvekod RON » 31 bře 2021, 14:47

Trochu jsem zapomněl na tohle téma - vrátili jsme se na konci září 2019 s 323F, vejlet super, všem to doporučuji, za ty prachy to stojí!
Mazda 323F BA, 1,5 16V, rv.1997
Mazda MX-5 NB, 1,6 16V, rv.1999
RON
 
Příspěvky: 124
Registrován: 04 bře 2015, 12:16
Bydliště: Borovany, okr. České Budějovice

PředchozíDalší

Zpět na Akce, srazy, víkendy, výlety ...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 104 návštevníků